Sdružení obcí Mikroregionu Vsetínsko klobouk Destinační společnost Valašsko
logo Image%202@2x
Tip na výlet

Zámek Lešná u Meziříčí vystaví jiřiny

Adéla Kousalová / 25.9.2023
Oblíbené
Zpět

Krása a rozmanitost právě kvetoucích jiřin ovládne o nadcházejícím svátkem „prodlouženém víkendu" prostory zámku Lešná u Valašského Meziříčí. Muzeum regionu Valašsko zde od čtvrtku 28. září do neděle 1. října pořádá výstavu s názvem Jiřinka. K vidění bude každý den od 9 do 17 hodin.

Jiřiny pochází až z dalekého Mexika, kde je Aztékové podle historických pramenů uctívali jako bohy Slunce a používali v léčitelství i kuchyni. Do Evropy se pak dostaly v 18. století díky zámořským výpravám. „Naše klimatické podnebí jim naprosto vyhovuje, a proto nám mohou dělat na podzim takovou radost," uvedla kurátorka výstavy Zdeňka Višinková.

Květům s krásným dívčím jménem Jiřina se u nás velmi dobře daří, o čemž se budou moci přesvědčit i návštěvníci výstavy, kterou pořádá Muzeum regionu Valašsko na zámku Lešná u Valašského Meziříčí. Slavnostní zahájení proběhne ve čtvrtek 28. září od 10.15 hodin v Bílém sále. O hudební doprovod se postarají Pavlína Tichá (klavír), Adéla Mitášová (zpěv) a ZUŠ Rožnov p. R. (tanec). „Pokud to nestihnete, nemusíte zoufat. Vystoupení se budou během dne v pravidelných intervalech opakovat," ujistila kurátorka.

Výstava potrvá do neděle 1. října. „Těšit se můžete na rozmanité druhy jiřin od pěstitelů ze severní Moravy a Polska i úžasná aranžmá naší tradiční spolupracovnice Aleny Hegarové z Lešné. V rámci výstavy si můžete projít všechny návštěvnické prostory zámku," dodala Višinková.

Další podrobnosti najdete na www.muzeumvalassko.cz.  

Foto: V srpnu muzeum vystavilo na zámku Kinských mečíky. Od čtvrtku 28. září do neděle 1. října lidem ukáže na zámku Lešná u Valašského Meziříčí i právě kvetoucí jiřiny. Foto archiv MRV

Jiří Koňařík, propagační pracovník Muzea regionu Valašsko

up Nahoru

Newsletter