Sdružení obcí Mikroregionu Vsetínsko klobouk Destinační společnost Valašsko
logo Image%202@2x
Tip na výlet

Užijte si zimní Rožnov pod Radhoštěm

Adéla Kousalová /29.12.2021
Oblíbené
Zpět

Už nemusíte hledat. V srdci Valašska a podhůří malebných Beskyd jsme našli báječné místo pro všechny, kteří chtějí zažít třeba pohodový zimní prodloužený víkend.

Rožnov pod Radhoštěm je ideálním místem pro trávení vašeho volného času. Malebné město s lázeňskou historií, které leží v podhůří Beskyd a protéká jím řeka Bečva, si i v zimě můžete vychutnat na všechny možné způsoby – kulturně, pohodově nebo třeba aktivně s rodinou. Do Rožnova můžete zamířit na zajímavé akce, máte také ideální možnost projít se po blízkých Beskydech. Nebo se na chvíli vraťte o mnoho let dozadu a pokochejte se nejstarším muzeem v přírodě ve střední Evropě či unikátní a okouzlující dřevěnou Jurkovičovou rozhlednou nad městem. Ať už si vyberete Rožnov na kterýkoliv způsob, zaručeně víme, že jeden den vám nebude stačit.

ROŽNOV KULTURNĚ

Perlu Rožnova pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě - zná patrně každý. Právě tady se konají desítky zajímavých programů včetně velkých folklorních festivalů, jarmarků či řemeslných trhů. Kouzelnou atmosféru ovšem zažijete také, pokud zajdete do muzea „jen tak“, když tam není žádná velká událost - na procházku starými časy, podívat se, jak kdysi žili naši předkové a jak šikovní byli na práci. Pokud si ale přeci jen chcete užít na vlastní kůži velký kulturně hudební program, jste v Rožnově určitě na správné adrese. Jednou z největších a nejkouzelnějších akcí roku je prosincový Vánoční jarmark v Dřevěném městečku, oblíbené jsou i další krásné pořady adventního času – Živý betlém nebo Štěpánská koleda. Na krásné pořady však můžete zajít i zkraje nového roku, Masopust se koná 19. února a třídenní Velikonoce na Valašsku se uskuteční 16.-18. dubna 2022.

Milovníky umění potěší procházka po uměleckém Rožnově: uvidíte díla rožnovských umělců Václava a Igora Kitzbergerových a Maria Kotrby nebo městskou část Záhumení se sgrafity a freskami Jana Kobzáně. Pestrý program pravidelně připravuje Galerie Crears a Stage Garden v centru města. 

Procházku uměleckým Rožnovem doporučujeme ukončit v městského parku u Hudebního altánu. A vydat se za uměním můžete i dále za město. Na Pustevnách
můžete obdivovat lidově secesní stavbu Libušín, která je obnovená po ničivém požáru. Klid, pohoda a inspirace umělců na vás dýchne u zvonice na nedalekém vrchu Soláň (860 m n.m.), kterému se často přezdívá Valašský Olymp, protože se proslavil velkou koncentrací umělců, kteří zde žili a tvořili. Ať už si vyberete jakkoliv, na poznání kulturních krás Rožnova vám opět zaručeně jeden den nestačí. Více tipů na aktivní podzimní či zimní pobyt v Rožnově najdete na turistickém webu města www.visitroznov.cz.

ROŽNOV AKTIVNĚ

Díky své poloze přímo na Cyklostezce Bečva a jen kousek pod malebnými Beskydy je Rožnov ideální destinací pro sportovce i aktivní rodiny, a to například pro podzimní či zimní víkend. Chcete si ráno zaběhat v parku, po dobré snídani se vydat na výšlap do Beskyd a odpoledne se projet na kole nebo in-line bruslích? V Rožnově máte všechno na dosah. Je libo lehčí výšlap na začátek? Máme. Hned v procházkové vzdálenosti na okraji města je Hradisko - zřícenina středověkého hradu, kam vede i naučná stezka a může to být pohodová vycházka třeba s dětmi.

Z Rožnova v zimě na běžky i na sjezdovky V zimě je Rožnov také ideálním výchozím bodem pro vaše výjezdy za lyžováním. Poblíž Rožnova jsou lyžařské areály na Horní Bečvě, ve Valašské Bystřici, na Soláni nebo jediná čtyřsedačka v okolí - na Bílé, to vše jen necelou půlhodinku autem z Rožnova. Na své si přijdou i běžkaři, kteří za dobrých sněhových podmínek mají trasy přímo ve městě (golfový areál) nebo si mohou zajet kousek nad město do Beskyd - na krásné vyjížďky v okolí Soláně nebo Pusteven. Když už budete na Pustevnách, tak rozhodně musíte vidět nově opravený Libušín, úchvatnou stavbu, která fascinuje odborníky i lajky.

Na Pustevny se můžete svézt také lanovkou z Trojanovic-Ráztoky. Dolů pak vede několik pěších tras, které jsou malebné jak na podzim, tak pod sněhem. Při putování krajem na lyžích nezapomeňte ochutnat místní speciality: slavné koláče frgály nebo lahodné pivo uvařené v některém z minipivovarů. Více tipů na aktivní pobyt v Rožnově na podzim či v zimě, včetně nápadů na aktivity při horším počasí, najdete na turistickém webu města www.visitroznov.cz.

Velký Javorník či Soláň Výlety z Rožnova do hor však nejsou jen Pustevny a Radhošť se sochou Radegasta. Zajít z města můžete také na rozhlednu Velký Javorník (918 m n.m.) nebo si udělat výšlap ke zvonici na nedalekém vrchu Soláň (860 m n.m.). Soláni se často přezdívá Valašský Olymp, protože se proslavil velkou koncentrací umělců, kteří zde žili a tvořili. Na turistickém webu města najdete mnoho tipů na aktivní dovolenou v srdci Valašska.

ROŽNOV POHODOVĚ

Pohoda v podhůří Beskyd. To je Rožnov pod Radhoštěm – městečko, kde si užijete pohodový podzimní či zimní víkend. Nechte se hýčkat v příjemném městě s bohatou lázeňskou historii. Na tuto tradici v současnosti volně navazují Rožnovské pivní lázně a jejich ozdravné procedury. Součástí komplexu jsou i mořské lázně, dětské centrum Pohádkové lázně, čokoládovna a samozřejmě pivovar. Skvěle postaráno tam bude i o děti, a to v Pohádkových lázních, které jsou dobrou variantou při horším počasí. Navštívit Rožnov a nedat si v pivovaru v lázních rožnovské pivo? To by byla velká chyba. Rožnovské pivo je totiž velmi chutné a respektované je také odborníky, o čemž svědčí desítky cen z velkých národních i světových soutěží.

Nádech lázeňské historie Při relaxačním pobytu v Rožnově se můžete v městském parku procházet na místech, kde se promenádovali lázeňští hosté před desítkami let v době, kdy Rožnov platil za vyhlášené klimatické lázně a léčili se zde i proslulý psychoanalytik Sigmund Freud nebo zakladatel genetiky Gregor Mendel. K procházce parkem či na lázeňské kolonádě můžete přidat také některou z vyhlášených stylových kaváren s výborným espresem nebo domácím dezertem. Stejně tak si jistě vyberete tu svou restauraci, ve které si pochutnáte na skvělé gastronomii na úrovni. Rozhodně nezapomeňte na polévku kyselicu a domů si přibalte valašskou slivovičku či koláč frgál.

Muzeum, rozhledna, svíčky i kameny Rožnovská pohoda však lázeňstvím a dobrým jídlem zdaleka nekončí. V Rožnově najdete také unikátní výrobnu dekorativních svíček Unipar, kde na vlastní oči uvidíte ruční barvení svíček nebo vás pan majitel vezme na atraktivní exkurzi po výrobně. Milovníky mineralogie nadchne rožnovský Svět kamenů.

Jeden den nestačí! Zkrátka a dobře - pokud hledáte cíl vaší odpočinkové dovolenkové cesty po naší zemi, Rožnov pod Radhoštěm bude jistě dobrou volbou a rád vás uvítá. Stačí jen přijet a užívat si té pohody. Ovšem abyste si řádně odpočinuli a dobili baterky, na to vám jeden den nestačí. Musíte se zdržet minimálně na prodloužený víkend nebo rovnou na týden. Ubytovat se v Rožnově můžete na každém rohu v ubytovacích zařízeních od jednodušších a účelně zařízených až po špičkové resorty, ve kterých nabízí vynikající wellness služby, které vás nabijí energií. V Rožnově pod Radhoštěm je hned šest čtyřhvězdičkových hotelů a další desítky hotýlků, penzionů, apartmánů či chalup. Další tipy na aktivity na prodloužený podzimní či zimní víkend, ale třeba i na celý týden v Rožnově, najdete na turistickém webu města www.visitroznov.cz

Galerie

up Nahoru