Sdružení obcí Mikroregionu Vsetínsko klobouk Destinační společnost Valašsko
logo Image%202@2x
Místní experti

Růžena Kopečková

Zpět

Paní Růžena je bývalá učitelka a dlouholetá ředitelka základní školy v Lidečku, je také místní kronikářka, režisérka a vedoucí ochotnického divadla NEBOJSA, ale i organizátorka poznávacích výletů po okolí Hornolidečska pro seniory. Paní Růžena se narodila ve Štramberku, ale již téměř půl století žije na Valašsku, a jak sama říká: „Fyzicky jsem sice z Lašska, ale srdcem a patriotem jsem z Valašska." Valašsko je pro ni regionem, který si zamilovala, nejen pro jeho velké kouzlo, ale i kvůli silným tradicím, přírodě, pohostinným lidem, kteří vás vždy pohostí svou slivovicí, klobáskami nebo frgály.

Tip na výlet od paní Růženy pro návštěvníky Hornolidečska je k nedalekým Čertovým skalám v Lidečku, které jsou její velkou srdeční záležitostí. „Nesčetněkrát jsme je obešli a sedávali na nejnižším balvanu. Na něm jsem pokaždé musela nejdříve svým dětem, pak vnukům a nyní i pravnukům povyprávět pověst O Čertových skalách, která praví, že ve vesnici měl jeden mlynář pěknou dceru a ta se zalíbila čertovi," říká paní Růžena, ale více už nebude prozrazovat, a jak to dopadlo se dozvíte při návštěvě Čertových skal v Lidečku.

Po krásném výletu na Čertovy skály paní Růžena doporučuje restauraci v novém Penzionu Čertovy skály v Lidečku, který opět bude, pokud to mimořádný stav dovolí, od července 2021 v provozu.

Paní Růžena také doporučuje turistům naučnou stezku Vařákovy paseky a zájemcům o historické zvyky a stará původní řemesla pak nádherný česko-slovenský Betlém v Horní Lidči. V něm je možné shlédnout dřevořezby čtyřiceti nejzajímavějších míst Zlínského a Trenčínského kraje, například Hostýn, Velehrad, hrad Buchlov, zámek Buchlovice, Radhošť, Trenčínský hrad, zámek Bojnice atd. Velkým lákadlem je také 75 pohyblivých figurek, jejichž prostřednictvím ožívají stará řemesla a zvyky.

up Nahoru

Newsletter