Sdružení obcí Mikroregionu Vsetínsko klobouk Destinační společnost Valašsko
logo Image%202@2x
Akce

Muzeum zve na Výstavy živých hub na Vsetín a do Valašského Meziříčí

Adéla Kousalová / 2.10.2023
Oblíbené
Zpět

Ukázky čerstvě nasbíraných hub z různých koutů Valašska, mykologické poradny, komentované prohlídky a vycházky či oblíbené edukační programy pro školy. To vše nabídnou tradiční Výstavy živých, které proběhnou od úterý 3. do neděle 8. října v pobočkách Muzea regionu Valašsko na zámcích Vsetín a Kinských ve Valašském Meziříčí.

Většina rekreačních houbařů se při sběru zaměřuje hlavně na ty své osvědčené favority a mnohdy ani netuší, jak velké bohatství druhů okolní příroda doopravdy nabízí. To se právě snaží změnit Muzeum regionu Valašsko, které už řadu let pořádá pro veřejnost Výstavy živých hub.

Návštěvníci si mohou prohlédnout vzácné i běžné houby, které muzejníci posbírají na různých místech Valašska a pak je nechají určit zkušeným mykologům. „Počet druhů je vždy závislý na tom, jak se vyvíjí sezona. Je to pro nás vždy trochu adrenalin, protože většinou do poslední chvíle nevíme, kolik se nám jich podaří nashromáždit. Někdy jsou to desítky, někdy stovky. Uvidíme, jak úspěšní budeme letos, věříme, že víkendový déšť pomůže a my vám budeme moci ukázat široké spektrum druhů, včetně opravdových unikátů," uvedl kurátor výstavy na zámku Vsetín František Mucha.

Obě Výstavy živých hub startují v úterý 3. října a k vidění budou do neděle 8. října. Muzeum bude houby v pracovním týdnu průběžně obměňovat a doplňovat. O víkendu bude vstup na obě výstavy zdarma. Kromě samotných ukázek se můžete těšit také na tradiční doprovodné programy.

Na zámku Vsetín proběhnou v úterý 3. a čtvrtek 5. října mykologické poradny (13–15 hodin), na které budou navazovat komentované prohlídky a přednášky (15–17 hodin).

Zámek Kinských ve Valašské Meziříčí nabídne ve středu 4. října mykologickou poradnu a komentované prohlídky výstavy (14–17 hodin). Ve čtvrtek 5. října se budete moci vydat s dvojicí mykoložek na komentovanou vycházku zámeckým parkem (16 hodin).

Jako každý rok jsou součástí i oblíbené edukační programy pro školy nazvané Není houba, jako houba. Bližší informace a možnosti rezervace najdete na stránkách www.muzeumvalassko.cz  v sekci Pro školy / Lektorské programy.

Jiří Koňařík, propagační pracovník Muzea regionu Valašsko

up Nahoru

Newsletter