Sdružení obcí Mikroregionu Vsetínsko klobouk Destinační společnost Valašsko
logo Image%202@2x
Aktivity
Muzea a galerie

Muzeum Štěpána kardinála Trochty

Hornolidečsko
GPS:
49.197562899272235,
18.097405458065666
Oblíbené
Zpět


Ve Francově Lhotě byl 3. května 2015 zpřístupněný rodný dům kadinála Štěpána Trochty s čp. 55. Bylo zde otevřeno muzeum nejslavnějšího rodáka Francovy Lhoty.

Slavnostní otevření proběhlo za přítomnosti litoměřického biskupa Mons. Jana Baxanta. Přítomní byli kromě místního Otce Stanislava Zatloukala i salesiánští kněží P. Jan Komárek SDB a P. František Bezděk SDB z Fryštáku, P. Josef Trochta SDB z Pardubic, P. Benno Beneš SDB z Teplic a Jiří Čunek, předseda KDU-ČSL.

V domě vzniklo v jedné místnosti muzeum, dále v původní světnici, kde se zachovala kamna, vznikl prostor pro setkávání občanů. Zachována byla původní kuchyně. Nově vzniklo sociální zařízení.

Dům se nachází ve středu obce. Upozorní na něj fialová informační tabule u hlavní cesty ve směru od Horní Lidče na pravo, v blízkosti hotelu Ranč. Následně je vedle nákupního střediska dřevěný ukazatel směřující k domu.

Stálá expozice byla vytvořena podle kardinálova biskupského motta: Práce- oběť- láska. Vystavené exponáty byly posbírány z archívů, od rodinných příslušníků, nebo dalších občanů, kteří doma uchovávali věci ze života kardinála Trochty.
Pan Ing. Jaroslav Novosad svou odbornou spoluprací přispěl k vytvoření nových tištěných materiálů a textů. Expozici navrhla ing. arch. Alena Maňáková z Horní Lidče.

Akce:
V jarních měsících se tady koná pro děti z prvního stupně základní školy, MŠ i ostatní občany akce s názvem Příprava na Velikonoce /zdobení vajíček, pletení pomlázek, pečení jidášů, zdobení perníků/.
V rámci akce Valašské nadace Od zrníčka ke chlebíčku je tu v létě sloužena mše svatá u příležitosti dožínek na Trochtově poli.
Na podzim je na zahradě mlácení obilí z Trochtova pole. Po semletí mouky se zde v tradiční peci peče chleba. Všemu jsou přítomny děti, které se připravují na první svaté přijímání. Ze stejné mouky se pak pečou na tuto jejich slavnost hostie.
Na ty je vytvořená raznice s reliéfem kardinála Štěpána Trochty /tuto raznici lze zapůjčit i do jiných farností/.
V prosinci před Štědrým dnem je před muzeem nainstalovaný velký betlém a rozsvícený vánoční strom. Koná se zde Živý betlém – umělecké ztvárnění biblického příběhu /vše je nasvíceno do konce ledna/. Rozdává se Betlémské světlo.

 

up Nahoru

Newsletter