Sdružení obcí Mikroregionu Vsetínsko klobouk Destinační společnost Valašsko
logo Image%202@2x
Příroda
Skály

Ledopády Pulčínských skal

Hornolidečsko
GPS:
49.231034234299,
18.084591918961294
Oblíbené
Zpět

Některé přírodní zajímavosti jsou k vidění po celý rok, jiné můžeme obdivovat jen v nejchladnějším ročním období. Nezbytnou podmínkou pro jejich vytvoření je totiž mráz.
Od ledna do března, když se střídají mrazy s oblevami, se ve skalních puklinách a na převisech, v místě zvaném Propadlý hrad, vytvářejí mohutné ledopády a rampouchy, které mohou dosahovat až čtyř metrů. Donedávna se místní i geologové domnívali, že oranžové tóny způsobuje voda prostupující puklinami v pískovcích, která s sebou nese mikroskopické částečky sloučenin železa. Tuto teorii vědci v roce 2008 vyvrátili, zjistili, že zbarvení způsobuje mikroskopická sněžná řasa žijící ve sněhu a ledu.

Díky těmto řasám se vytváří zvláštní zabarvení ledu od krvavě červených, oranžových, žlutých nebo zelených tónů. Pulčínské ledopády se obvykle začínají vytvářet počátkem nového roku, během několika týdnů svůj objem mnohonásobně zvětší a maxima na přelomu února a března dosahují největších rozměrů.

Pulčínské ledopády se nacházejí v CHKO Beskydy – NPR Pulčín-Hradisko, což je území s nejpřísnější ochranou a chodit v něm mimo povolené stezky je zakázáno. Svoje neopakovatelné kouzlo ale v zimě mají i ledové útvary v Pulčínských skalách, kam se vstoupit může. Vzhledem k nutné ochraně přírody v rezervaci jsou přístupné pouze od 1. ledna do 31. března. Výchozím místem k nim je osada Pulčín, místní část Francovy Lhoty.


up Nahoru

Newsletter