Sdružení obcí Mikroregionu Vsetínsko klobouk Destinační společnost Valašsko
logo Image%202@2x
Místní experti

Karel Matůš

Zpět

Karel je bývalý dlouholetý starosta obce Francova Lhota, hrdý Valach, fotbalista a cyklista. Valašsko je pro něj rodný kraj a je hrdý na to, že se tu narodil, prožil celý život. Valašsko podle Karla není jen krásná příroda, dobří lidé, výborná kuchyně, ale i hustá síť turistických tras pro pěší i cyklisty, ale hlavně živé tradice a folklór. Tou nejvýznamnější na Hornolidečsku je především tradice mikulášská, kdy obcemi procházejí čertovské průvody v originálních maskách.

Protože je Karel celoživotním sportovcem, jeho doporučení na výlety jsou jasné, procházky do přírody nebo výlety do valašských kopců. Cyklisté tak jistě ocení jeho tip na Hornolidečskou magistrálu, kterou pomáhal v začátcích navrhovat a také pomáhal se značením tras. Magistrála propojuje všech 15 obcí na Hornolidečsku, včetně nejznámějších míst. Na magistrále si můžete vybrat ze dvou okruhů, z nichž oba mají přibližně 40 kilometrů, s tím, že na trase leží skalní útvary, rozhledny, koupaliště, významné lokality a další zajímavosti. Velkou část trasy tvoří hřebenové stezky, je tak možné volit i kratší a méně náročné okruhy.

Mezi Karlovy tipy na výlet patří také Pulčínské skály, které jsou největším moravským skalním labyrintem, který se nachází v nadmořské výšce 600 až 750 m.n.m. A jak sám říká: „Tip na výlet na Hornolidečsku je jasný, jsou to Pulčínské skály. Teď je to tam upravené a označené, fakt dobré."

Všem návštěvníkům jako tip, na kvalitní domácí kuchyni dává Karel Restauraci u Kolerů v obci Poteč s krásnou letní terasou.

Podle Karla by turisté při návštěvě Valašska určitě neměli minout Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm, dále malebné Pustevny nebo rozhlednu Vartovna, která nabízí výhled na Vizovické vrchy, Beskydy i Velkou Fatru.

up Nahoru

Newsletter