Sdružení obcí Mikroregionu Vsetínsko klobouk Destinační společnost Valašsko
logo Image%202@2x
Akce

Jak to bylo a je s pytláky na Valašsku

25.1.2022
Oblíbené
Zpět

Spoustu zajímavostí o fenoménu pytláctví nabídne program, který proběhne ve čtvrtek 27. ledna v Muzeum regionu Valašsko na zámku Vsetín. Dozvíte se o historii i současnosti „lesního pychu" v regionu. Součástí je komentovaná prohlídka úspěšné výstavy Na pytlácké stezce.

Přednáška s názvem O historii pytláctví se skládá ze dvou částí. Historik muzea Pavel Mašláň vás vezme do minulosti a přiblíží třeba to, proč lidé vlastně pytlačili, jakým způsobem to dělali, kterou zvěř si nejčastěji vybírali a jak vysoké tresty jim za to hrozili. Zástupce Okresního mysliveckého spolku Vsetín Jaroslav Šarman následně popovídá o tom, kam se pytláctví posunulo dnes. „Po skončení přednášky proběhne komentovaná prohlídka výstavy Na pytlácké stezce," doplnil Pavel Mašláň.

Výstava Na pytlácké stezce prostřednictvím spousty zajímavých exponátů přibližuje období lesního pychu v 19. století a první polovině 20. století, kdy byl na Valašsku nejrozšířenější. Prohlédnout si můžete například unikátní historické zbraně a další lovné nástroje pytláků. Dozvíte se blíže o minulosti lovné zvěře a také tzv. čižbě, které u nás byla dříve také hojně rozšířena. Výstava je na zámku Vsetín k vidění do 20. února, přijít můžete každý den mimo pondělí od 9 do 17 hodin. Kromě ní vás čekají i další dvě zajímavé výstavy, velká expozice o Valašsku a také spousta návštěvnických atrakcí, jako vyhlídka ze zámecké věže, Templářský sklípek s rytířskou hernou či akvárium řeky Bečvy v expozici o přírodě.

Podle aktuálních pravidel je umožněn vstup do muzea jen s respirátorem a při návštěvě je nutné dodržovat rozestup alespoň 1,5 metru, což v rozsáhlých prostorách zámku není problém. „U akcí a doprovodných programů ale musíme po osobách starších 12 let požadovat potvrzení o bezinfekčnosti. U dětí od 12 do 18 let to může být i PCR test, dospělí musí předložit doklad o očkování nebo prodělané nemoci COVID 19," upozornil Mašláň. 

Jiří Koňařík, propagační pracovník Muzea regionu Valašsko

up Nahoru