Sdružení obcí Mikroregionu Vsetínsko klobouk Destinační společnost Valašsko
logo Image%202@2x
Příroda
Skály

Čertovy skály

Hornolidečsko
GPS:
49.21730270319765,
18.048176627209934
Oblíbené
Zpět

Unikátní skalní stěna na okraji obce Lidečko. Skály představují ideální lezecký terén i zajímavý turistický cíl pro každého. Jedná se o přírodní památku a kolem skal prochází naučná stezka Vařákovy Paseky. Vznik a uspořádání skal je námětem řady bájí a pověstí.

Čertovy skály se nachází na severním okraji obce Lidečko v nadmořské výšce 450–490 m na levém údolním svahu říčky Senice. Vlastní skalní útvar tvoří svisle ukloněná pískovcová lavice, vysoká až 25 m a široká 2,5 m, protažená ve směru severovýchod – jihozápad v délce asi 150 m. Množství svislých puklin člení lavici do mohutných stupňovitě uspořádaných kvádrů. Povrch pískovcových stěn pokrývají skalní výklenky a dutiny. Čertovy skály jsou využívány horolezci jako cvičné skály s množstvím vytyčených tras (okolo sta výstupových linií).

Podle pověsti, postavil Čertovy skály v Lidečku čert kvůli tvrdohlavé Rozině:

"Za dávných časů žil v Lidečku jeden bohatý sedlák. Nemohl ale provdat svou dceru Rozinu, protože nebyla moc hezká ani chytrá. Jednou, když si na tancovačce v hospodě v Lidečku pro ni zase nikdo nepřišel, Rozina zlostně prohlásila, že bude tancovat i kdyby to bylo s čertem. V tom okamžiku vstoupil do hospody hezky oblečený pán v myslivecké kamizole. Všechny cérky na něm mohly oči nechat, ale on tancoval do rána jen s Rozinou. Od té doby za ní chodíval. Maminka Roziny ale po čase zjistila, že je to čert. Rodiče mu vzkázali, že mu Rozinu dají jenom pod tou podmínkou, když potok Senicu přes noc obrátí, aby tekl opačným směrem.
Úkol musí ale splnit než první kohout zakokrhá. Čert se jenom uchechtl a dal se do díla. Před tím ale pro jistotu všem kohoutům ve vesnici zakroutil krkem.
Čert nosil skály celou noc a skutečně už nad ránem měl Senici téměř přehrazenou. Když v tom zakokrhal kohout, kterého maminka od Roziny před pekelníkem schovala v košíku. Čert upustil skálu a utekl, tak zůstala hráz nedostavěná. Říká se, že dodnes jsou na těch skalách vyznačena čertova žebra."

up Nahoru