Sdružení obcí Mikroregionu Vsetínsko klobouk Destinační společnost Valašsko
logo Image%202@2x
Akce

Návštěvnická sezóna 2024 přinese oblíbené i netradiční pořady, zajímavé interprety a nové výstavy

3.5.3024
Oblíbené
Zpět

Valašské muzeum v přírodě nabídne v návštěvnické sezóně 2024 novou dlouhodobou expozici Srdce a duše Valašska o osobnostech, které svou prací a životem proslavily Valašsko. „V Panské sýpce Dřevěného městečka si mohou návštěvníci připomenout např. Josefa Sousedíka, Danu a Emila Zátopkovy nebo Jarmilu Šulákovou. Expozice vznikla na základě zájmu veřejnosti a věříme, že prostřednictvím interaktivních prvků zaujme i dětského návštěvníka," sdělil Jindřich Ondruš, generální ředitel Národního muzea v přírodě.

Dále připravujeme na 50 programů, 3 folklorní festivaly, 11 edukačních pořadů, 3 výstavy a 5 náboženských obřadů. „Letošní sezónu zahájí 5. ročník přehlídky uměleckých a folklorních souborů - Ondrášova Valaška (7. - 9. 6.) s uměleckým souborem Lúčnica z Bratislavy a Vojenským uměleckým souborem Ondráš. Vedle pravidelných akcí připravujeme nově Pohádkovou noc v Dřevěném městečku (24. 7.). Zpestřením hlavní sezóny bude např. prázdninové hraní a tvoření, čtení pohádek, bylinkové procházky ve Valašské dědině. V oblíbeném cyklu Městečko žije nabídneme během všedních dnů vystoupení hudebních souborů a cimbálovou muziku, chybět nebude příběhová hra v Dřevěném městečku," pozval Jindřich Ondruš.

Hlavní sezónu zahájíme tradičně Stavěním máje (1. 5.) tentokrát v areálu Valašské dědiny. Ukázkami tradiční jarních prací ožije Valašská dědina v rámci pořadu Jaro na dědině (25. 5.). Červnová nabídka přinese Slabikář řemesel (1. 6.) - pořad pro děti a všechny, kdo rádi tvoří a testují svou zručnost. Víkend (7. - 9. 6.) bude opět ve znamení folkloru. Pod záštitou prezidenta České republiky se uskuteční 5. přehlídka uměleckých a folklorních souborů Ondrášova valaška. Současně to bude 5. ročník setkání folklorních generací a příznivců lidové hudby, tance a písní. O páteční večerní představení na Amfiteátru na Stráni se postará Umělecký soubor Lúčnica z Bratislavy a v sobotu (8. 6.) Vojenský umělecký soubor Ondráš z Brna. Představí se dětské folklorní soubory např. Omladinka, Stavbárik, Malý Beskyd, Ondrášek, a mezi jinými také folklórní soubory: Šmykňa, Vlčnovjan, Púčik a Javořina. Svatojánským večerem (21. 6.) nás provede folklorní soubor Považan a písničkářka Bára Zmeková.

Pestrou paletu letních pořadů zahájí Zvonečkový jarmark (5. - 7. 7.) s hudební skupinou Fleret (6. 7.,15:00). Po dvou letech je do programové nabídky zařazeno setkání řezbářů Hejův nožík (13. 7.) a Sklářský den v Mlýnské dolině (14.7.). Příznivce a mistry cechu pekařského přivítáme na Pekařské sobotě (20. 7.). Pohádková noc (24. 7.) bude v Dřevěném městečku patřit pohádkovým bytostem a podivuhodným příběhům. Zjeví se bludičky, čert, vodník i čarodějnice. 30. ročník mezinárodního festivalu Romská píseň roztančí komorní amfiteátr Dřevěného městečka v sobotu (27. 7.). Červencovou programovou nabídku uzavře Anenská pouť (28. 7.) k oslavě patronky Valašska.

Dny řemesel a setkání kovářů (3.-4. 8.) nabídnou ukázky práce kovářů, tesařů, šindelářů, truhlářů, kameníků, dráteníků, sklenářů, hrnčířů a dalších řemeslníků. V neděli všem zahraje písničkář Pokáč (4. 8. v 15:00). Mezinárodní festival slovenského folkloru v ČR s názvem Jánošíkov dukát (9. - 11. 8.) se letos uskuteční již po 25. K srpnové nabídce pravidelně patří Starodávný jarmark (17.-18. 8.). se středověkou hudbou - Bohemian Bards, Rabussa a hosty: Vojtěch Szabó & hosté, Michal Horák s kapelou.

Vedle programové nabídky připravujeme unikátní krátkodobou výstavu Gobelíny pro Maměnku, která prezentuje spolupráci s Moravskou gobelínovou manufakturou při restaurování sbírkových historických gobelínů z dílny sourozenců Jaroňkových a tkaní zcela nových gobelínů podle původních návrhů Aloise Jaroňka a tvůrčí invence Jana Timoteje Strýčka. Nově vyrobené gobelíny budou po skončení výstavy instalovány v pokojích pro hosty v objektu Maměnka na Pustevnách. Výstava bude jedinečnou příležitostí k seznámení se s původními návrhy i vyrobenými gobelíny zblízka. Slavnostní vernisáž proběhne v pátek 17. 5. v 16.00 ve výukové místnosti v objektu Sušák. Otevřena bude o víkendech: 18.-19. 5., 25.-26. 5. a 1.-2. 6.

Celkem osmkrát si budou moci návštěvnici prohlédnout muzeum zdarma. Navazujeme na úspěšný návštěvnický bonus v podobě volného vstupu ve vybraných dnech do areálů muzea. Každý první čtvrtek v měsíci květen a červen mohou návštěvníci zdarma zhlédnout kterýkoliv ze tří muzejních areálů (2. 5., 6. 6.). Podobně jako v předchozích letech je i letos volný vstup na Den muzeí (18. 5.) a Běh rodným krajem Emila Zátopka (21. 9.). Pro děti bude volný vstup na Slabikář řemesel (1. 6.), Podzimní putování s broučky (20. 9.), Mikulášský podvečer (5. 12.) a pro seniory připravujeme volný vstup na Koncert ke Dni seniorů (28. 9.) V platnosti zůstává široká škála slev. Slevu poskytujeme držitelům karet Beskydy Valašsko Card a Regionpartner.

Od 1. 5. dochází ke zvýšení vstupného o 8-10 %. Vstupné do Dřevěného městečka - dospělí: 180 Kč, žáci: 80 Kč, snížené: 140 Kč, rodinné: 360 Kč. Cena okružní vstupenky - dospělí: 340 Kč, žáci: 170 Kč, snížené: 260 Kč, rodinné: 680 Kč.

V platnosti zůstává široká škála slev. Nadále platí kategorie rodinné vstupné, která zohledňuje dva dospělé a jednoho až čtyři žáky do 15 let. Snížené vstupné platí pro studenty a seniory nad 65 let. Nejvyhledávanějším druhem prohlídky je okružní trasa, kde si může návštěvník za zvýhodněnou cenu prohlédnout všechny tři areály muzea. Platí také permanentka do všech areálů muzea za 600 Kč pro 10 jednorázových vstupů. Slevu poskytujeme držitelům karet Beskydy Valašsko Card a Regionpartner.

Národní muzeum v přírodě, příspěvková organizace
Ing. Jindřich Ondruš
Bc. Pavlína Polášková

up Nahoru

Newsletter